Czy pomoc adwokata w sprawach cywilnych się opłaca?

Sprawy cywilne mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. Czasami są to sprawy błahe, a czasami bardzo trudne i skomplikowane. Czasem może się zdarzyć, że wyrok sądu nie zaważa specjalnie na naszym życiu, a innym razem gra może toczyć się o niezwykle wysoką stawkę. Jak doskonale wszystkim wiadomo usługi doświadczonego adwokata sporo kosztują. Warto więc zadać sobie pytanie, czy pomoc taka zawsze się opłaca.

Ile kosztuje pomoc adwokata w sprawie cywilnej?

Zatrudnienie adwokata, który będzie reprezentował nas w sądzie w sprawie cywilnej będzie kosztować dużo, bo usługi adwokatów generalnie są stosunkowo drogie. Pytanie tylko jak dużo. Należy pamiętać, że adwokat adwokatowi nierówny. W dzisiejszych czasach już praktycznie żaden prawnik nie zajmuje się wszystkim. Wiąże się to z ogromną ilością przepisów prawa w każdej jego dziedzinie, oraz równie wielką mnogością sposobów jego interpretacji. W systemie prawnym, jaki mamy dzisiaj w Polsce nie ma fizycznej możliwości, aby jakikolwiek prawnik opanował do perfekcji wszystkie dziedziny prawa. Dlatego właśnie adwokaci wybierają sobie jedną lub kilka specjalizacji. Czasami mogą być to specjalizacje dość szerokie, jak na przykład prawo rodzinne, majątkowe, czy inne. Wiele osób decyduje się jednak na zawężenie swoich zainteresowań zawodowych i jednoczesne pogłębienie wiedzy w bardzo wąskich dziedzinach. Jeżeli poszukujemy specjalistów w konkretnych dziedzinach, kancelaria adwokacka w Katowicach, czy innych, dużych ośrodkach miejskich będzie zdecydowanie dobrym wyborem. W niektórych, bardzo wąskich dziedzinach (jak prawo unijne, konkretne aspekty prawa międzynarodowego, czy prawo wojskowe) specjalizuje się niewielu prawników, a ich usługi są bardzo drogie. Zasadniczo zależność jest prosta – im bardziej wyspecjalizowany adwokat, a więc im ma większą wiedzę i umiejętności w danym temacie, tym cena za jego usługi będzie wyższa. Za pomoc adwokatów o szerokich specjalizacjach zapłacimy zazwyczaj mniej.

Czy zawsze się to opłaca?

To ważne pytanie i warto sobie na nie odpowiedzieć. Jeżeli zależy nam na wygraniu sprawy cywilnej, to w zasadzie należałoby odpowiedzieć twierdząco. Zaangażowanie adwokata (a zwłaszcza dobrego adwokata) znacznie zwiększa szansę na zakończenie sprawy sukcesem. Warto jednak pamiętać o tym, że ta pomoc zawsze ma swoją cenę. Odpowiedź będzie więc prosta. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy nam na wygranej. Jeżeli stawką jest na przykład spory spadek, czy prawa do dużego majątku, wtedy warto zapłacić nawet bardzo wysoką cenę. Jeżeli jednak wygrana w sprawie nie przynosi wielkiej korzyści, a ewentualna przegrana nie wiąże się z dużą stratą, warto rozważyć usługi tańszego adwokata.Jak wybrać dobrze i nie przepłacić?Przede wszystkim warto zapoznać się z możliwie największą ilością opinii na temat danej kancelarii, czy konkretnych prawników. Należy pamiętać, że płacąc oczekuje się konkretnej jakości świadczonych usług. Konkurencja na rynku jest obecnie większa niż dawniej, a wybrać możemy spośród wielu konkurencyjnych ofert.

Artykuł powstał we współpracy z papaj-gajek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *