Czy upadłość konsumencka pozwala na całkowite umorzenie długów?

Narastające długi, których nie można uregulować, są poważnym problemem wielu Polaków. W takim przypadku można skorzystać z procedury polegającej na upadłości konsumenckiej. Czy pozwala ona wtedy na całkowite umorzenie długów? Jest to możliwe, ale tylko w określonych sytuacjach.

Na czym polega proces upadłości konsumenckiej?

Proces upadłości konsumenckiej daje szansę na wyjście z długów i rozpoczęcie nowego życia.

Upadłość konsumencka polega na opracowaniu planu spłaty wierzycieli oraz na oddłużeniu dłużnika przez częściowe, a w niektórych przypadkach całkowite umorzenie długów.

Zgodnie z przepisami, kto może ogłosić upadłość konsumencką? Trzeba przede wszystkim posiadać status konsumenta oraz być niewypłacalnym przez co najmniej 3 miesiące.

Co ważne, upadłość konsumencka 2022 jest znacznie łatwiejsza w ogłoszeniu niż jeszcze parę lat temu. Z procedury mogą skorzystać między innymi osoby, które same swoimi decyzjami doprowadziły do powstania zadłużenia.

Kiedy możliwe jest całkowite umorzenie długów?

Całkowite umorzenie długów w procesie upadłości konsumenckiej dotyczy wyjątkowych sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie pokryć posiadanych zobowiązań.

Do takich sytuacji zaliczane są między innymi poważna choroba dłużnika lub niepełnosprawność uniemożliwiająca jego samodzielne funkcjonowanie, gdy dłużnik nie ma również żadnego majątku.

Sąd zawsze indywidualnie rozpatruje przypadki, dlatego też trudno określić z góry, czy umorzenie długów nastąpi w całości, częściowo.

Jak rozpocząć procedurę upadłościową?

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Pierwszym krokiem będzie przygotowanie wniosku o upadłość konsumentką oraz przekazanie go do sądu. Należy też wnieść opłatę sądową w wysokości 30 zł.

Pomoc w przeprowadzeniu całego procesu zapewniają również kancelarie prawne specjalizujące się w postępowaniach upadłościowych.

Źródło: https://oddluzyc.pl/index.php/upadlosc-konsumencka-i-oddluzanie-czestochowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *