Praca rybaka w Norwegii – czy warto wyjechać?

Norwegia jest krajem, który jest znanym eksporterem ryb. Właśnie dlatego wiele osób pracuje tam w branży rybnej. Czy praca rybaka w Norwegii jest atrakcyjna? Ile można w niej zarobić?

Jak wygląda praca norweskiego rybaka?

Przede wszystkim praca rybaka w Norwegii polega na pracy w morzu. To tam łowi się większość ryb, które potem trafiają na stoły Norwegów oraz klientów norweskich firm na całym świecie.

Praca przy połowach na statku może polegać na zarzucaniu sieci oraz wyciąganiu ich z wód, co prowadzi się obecnie z użyciem dedykowanego do tego celu sprzętu. Na statku wykonuje się również inne prace, na przykład sortowanie, filetowanie i pakowanie ryb.

Warto wskazać, że firmy działające w brany rybnej poszukują również pracowników do pracy w swoich zakładach, na przykład na stanowisku patroszacza.

Firmy zatrudniające rybaków i innych pracowników branży rybnej zlokalizowane są na wybrzeżu Norwegii, więc to tam warto się przeprowadzić.

Ile zarabiają rybacy w Norwegii?

Praca w branży rybnej jest dość wymagająca, jednak warto wskazać, że pozwala ona na uzyskanie atrakcyjnego wynagrodzenia. Ile zarabia rybak w Norwegii?

Zazwyczaj praca rybaka w Norwegii pozwala na zarobek na poziomie od 175 nok/h brutto. Zwykle pracuje się wtedy od 200 do 280 godzin miesięcznie, zależnie od stanowiska pracy.

Warto wskazać też, że osoby pracujące jako rybacy w Norwegii mogą uzyskać różne odliczenia podatkowe. Najczęściej stosowany jest w tym przypadku odpis wynoszący 30% rocznego dochodu, przy czym suma dochodu nie może być wyższa od 150 tys. nok. Mogą skorzystać z niego osoby trudniące się łowieniem ryb przez minimum 130 dni w ciągu roku.

Rybacy w Norwegii mogą również korzystać z innych rodzajów ulg i odpisów, na przykład mogą odpisać od podatku koszty związane z zakwaterowaniem, co dodatkowo obniża wymiar podatku.

Zatem, czy warto wyjechać do Norwegii i pracować jako rybak? Praca w tym zawodzie jest wymagająca, niemniej jednak dobrze płatna. To powoduje, że obecnie decyduje się na nią wiele osób, które poszukują dla siebie pracy tymczasowej, stałej. Artykuł został napisany we współpracy z norwegiaconsulting.pl/rybak-w-norwegii.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *