Strój na narty – 5 niezbędnych elementów

Każdy narciarz, nawet ten początkujący, wie, że odpowiedni strój na narty to podstawa. Nie tylko zabezpiecza on organizm przed przemarznięciem, ale również ułatwia poruszanie się na nartach i amortyzuje upadki. Poznaj 5 niezbędnych elementów, które składają się na idealny strój narciarski!

Kask

Narciarstwo to sport kontuzjogenny – podczas jego uprawiania łatwo o upadek czy zderzenie z innym narciarzem, co może prowadzić do urazów niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia. Jednym z elementów ochronnych, bez którego nie może obejść się żaden narciarz, jest kask. Noszenie kasku zmniejsza prawdopodobieństwo urazu głowy o około 50%, a w wielu przypadkach pozwala uchronić narciarza przed przykrymi konsekwencjami upadku, np. pobytem w szpitalu.

Bielizna

Dynamika ruchu podczas uprawiania narciarstwa sprawia, że organizm równie łatwo się nagrzewa, co ochładza. Z tego powodu narciarze inwestują w bieliznę termoaktywną, a więc taką, która zapewnia utrzymanie właściwej temperatury ciała. Tego rodzaju bielizna jest wykonana ze specjalnej mieszanki materiałów, dzięki czemu możliwe jest zarówno zapobieganie wychłodzeniu organizmu, jak również szybkie i skuteczne odprowadzanie potu ze skóry. Dodatkowo bielizna termoaktywna charakteryzuje się dużą przepuszczalnością powietrza, można więc korzystać z niej nie tylko podczas szusowania na stoku, ale również w trakcie uprawiania innych dyscyplin sportu.

Kurtka

Kurtka narciarska to absolutne must have. Najlepsze dla narciarzy modele to takie, które zapewniają wygodę oraz nie krępują ruchów. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest kurtka The North Face – elastyczna i wykonana z wodoodpornego materiału, posiada również membranę, zapewniającą dobry przepływ powietrza. Dobra kurtka narciarska jest ciepła, a jednocześnie zapewnia ochronę przed przemoczeniem. Modele narciarskie zwykle posiadają również ściągacze, utrzymujące kurtkę w jednym miejscu, a także wewnętrzne kieszenie, w których można schować najpotrzebniejsze rzeczy i ochronić je przed działaniem wilgoci lub niskiej temperatury.

Skarpety

Skarpety i buty narciarskie powinny stanowić parę idealną. Dobre skarpety, najlepiej termoaktywne, nie tylko chronią stopy przed przemarznięciem, ale również urazami, które mogłyby spowodować buty. Modele narciarskie są wyższe niż tradycyjne skarpety, posiadają również ściągacz, który utrzymuje je na nogach. W ten sposób szansa zsunięcia się do butów jest minimalna, dzięki czemu można zapobiegać otarciom stóp.

Spodnie

Spodnie, obok kurtki i kasku, stanowią ochronę dla organizmu przed przemarznięciem i uszkodzeniami. To element szczególnie ważny dla początkujących narciarzy, którzy wiele czasu spędzą na śniegu z powodu licznych upadków. Wybierając spodnie narciarskie, warto unikać modeli zwężanych, a stawiać raczej na te wodoodporne i izolowane. taki model zapewni nie tylko ochronę, ale również amortyzację upadków. Można także postawić na spodnie stanowiące jedynie wierzchnią powłokę stroju, jednak w tym wypadku warto zainwestować w dobre leginsy termoaktywne i nosić je zawsze pod spodniami.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *