Szafy sterownicze – cechy, działanie, wymagania

Szafy sterownicze są systemami przeznaczonymi do obustronnej ochrony znajdujących się wewnątrz układów elektrycznych, elektrotechnicznych i innych. Wszystkie elementy szafy są nastawione na działanie ochronne i zapewniające optymalne działanie.

Rodzaje szaf sterowniczych

Wskazać można rozmaite podziały tego typu osprzętu, wynikające głównie z ich właściwości fizycznych – między innymi ze względu na rozmiar szafy czy jej umiejscowienie (na ścianie lub samodzielnie na podłodze). Bez względu na jej rodzaj, każda szafa sterownicza musi spełniać stawiane przed nią wymagania oraz normy określone prawnie dla przechowywania określonych rodzajów urządzeń technicznych.

Według ustaleń jednej z norm, szafy można podzielić na trzy rodzaje;

– typ A – w przypadku którego zewnętrzne wymiary nie mają żadnych ograniczeń, ale jednocześnie wysokość oraz szerokość wewnętrzna szafy powinny cechować się wymiarem siatki 25 mm;

– typ B – wszelkie elementy szafy – zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, obowiązkowe i nadprogramowe – muszą mieścić się w określonych prawnie wymiarach;

– typ C – w którym występują rygorystycznie określone normy jedynie dla szerokości szafy – w przypadku jej wysokości oraz głębokości normy dopuszczają pewne odstępstwa.

Wymagania stawiane szafom

Ze względu na zadanie, jakie stoi przed tego typu osprzętem, koniecznym jest, aby spełniały one pewne wymogi i zapewniały odpowiednie funkcjonowanie wewnętrznego systemu. Należy pamiętać, że całość szafy ma za zadanie ochronić wnętrze i znajdujący się w niej system przed szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników, takich jak pył czy wilgoć (na przykład nagromadzona w powietrzu).

Zewnętrzną ramę tworzy się z reguły z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej, blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej. Optymalnie skomponowane elementy wewnętrzne oraz zewnętrzne szafy zapewniają możliwość prawidłowego funkcjonowania znajdującego się w niej układu i jednocześnie nie doprowadzają do jego przegrzania. To oznacza konieczność montażu optymalnie skonstruowanego systemu chłodzenia, dzięki któremu wszelkie elementy wewnętrzne są w pełni bezpieczne.

Wyposażenie szafy sterowniczej – co wchodzi w jego skład?

Wśród elementów wyposażenia szaf można wskazać wiele wyrobów, które są niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Będą to między innymi wyłączniki obsługi ręcznej (względy bezpieczeństwa), lampy sygnalizacyjne wraz z ich opisami, sterowniki, elementy układu chłodzenia, systemy alarmowe, systemy grzewcze (w przypadku szaf zlokalizowanych na zewnątrz – aby nie dopuścić do uszkodzenia wewnętrznych systemów w wyniku chłodu) i inne.

Wszelkie elementy wyposażenia powinny być wykonane z wysokiej jakości komponentów i jak najbardziej bezawaryjne. W ten sposób można zapewnić sobie optymalne funkcjonowanie całości, dzięki któremu nie dochodzi do awarii znajdującego się we wnętrzu szafy systemu. Również elementy konstrukcyjne powinny być dobrze do siebie dopasowane i solidne, aby ochrona (tak wewnętrzna, jak i zewnętrzna) pozostawała niezakłócona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *