Choroby genetyczne

Mimo, że choroby genetyczne są rzadkością, w skali światowej – to miliony. Nasze zdrowie jest wtedy narażone na wiele negatywnych czynników, a sama opieka medyczna staje się skomplikowana i wymagająca dużo poświęceń i przede wszystkim czasu.

Rzadkie choroby genetyczne

Choroby genetyczne do dziś budzą duży niepokój. Chodzi tu przecież o nasze zdrowie. Do tych najrzadszych zalicza się: zespół keitha, miopatię, rdzeniowy zanik mięśni, alkaptonurię. To jednak tylko część najrzadszych chorób obejmujących swoim zasięgiem całą kulę ziemską.

Nasze zdrowie a choroby

Zupełnie inną kategorię chorób genetycznych stanowią te o podłożu psychicznym. Niestety, często stają się obiektem żartów, kiedy sprawa jest w rzeczywistości naprawdę poważna. Zalicza się tutaj np. zespół Cotarda. Opieka medyczna w przypadku wszystkich osób cierpiących na choroby genetyczne jest bardzo skomplikowana i wymaga niekiedy wielu wizyt u lekarzy, operacji jak i drogich leków, które chory musi przyjmować codziennie w celu minimalizowania objawów.

Rzadkie choroby – skąd się biorą?

Większość takich chorób ma podłoże czysto genetyczne. Najrzadsze z nich dają o sobie znać dopiero po urodzeniu, często prowadzą do głębokiej niepełnosprawności, a jedną z przyczyn powstania takiej rzadkiej choroby jest zupełnie przypadkowa mutacja genowa w komórce jajowej, jak i plemniku. Do dziś nie są jednak znane wszystkie przyczyny pojawienia się mutacji, dlatego więc opieka medyczna ulega ciągłym badaniom, ulepszeniom, modyfikacjom zmieniającym się z roku na rok.

Sprawdź również, lista placówek medycznych CMP – https://cmp.med.pl/placowki-medyczne/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *