Dlaczego warto podjąć psychoterapię?

Każdy człowiek to osobna historia i osobny charakter. Niekiedy codzienne problemy przybierają inny obrót i negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Gdy nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, w trosce o własne zdrowie warto rozważyć psychoterapię. Jakie przynosi ona korzyści?

Siła rozmowy

Jeśli przez długi czas doskwiera nam jakiś problem, może to osłabić naszą kondycję psychiczną. Czasem pomaga rozmowa z bliską osobą. Mamy okazję się uzewnętrznić, co przynosi chwilową ulgę. Tylko co, jeśli problem wraca i zaczyna narastać, a my mamy wrażenie, że już nic nie pomaga?

Wydawałoby się, że sesja z terapeutą niczym nie różni się od rozmowy z przyjacielem. A jednak. Psychoterapeuta nas nie zna, jest zatem obiektywny i w ten sam sposób nastawiony do naszych zmartwień. Zadaje dużo pytań, stara się spojrzeć na nasz problem z różnych perspektyw. Jest w stanie tak pokierować rozmową, abyśmy zaczęli doszukiwać się w swoich rozterkach drugiego dna. To dlatego podczas sesji często słyszy się pytania w stylu: „Co to o Pani mówi?” czy „Jakie emocje Pan wtedy czuł?”. Co ważne, terapeuta nie ocenia i nie podaje gotowego rozwiązania. Może jedynie nakierować nas na właściwą drogę.

Główne nurty

Wyróżnia się cztery główne nurty w psychoterapii:

– poznawczo – behawioralny – polega na zmianie sposobu myślenia pacjenta, co owocuje zmianą jego zachowania;

– psychodynamiczny – praca na nieświadomości. Nurt ten często dotyka pierwszych dziecięcych lat, które mają największy wpływ na ukształtowanie ludzkiego charakteru;

– humanistyczno-egzystencjalny – traktowanie pacjenta jako wyjątkowej jednostki;

– systemowy – nurt, w którym relacje postrzegane są jako działające systemy. Zadaniem terapeuty jest rozpoznanie przyczyn wadliwego funkcjonowania takiego systemu.

Centra terapeutyczne często udostępniają specjalny formularz online. Jego wypełnienie jest pomocne w dopasowaniu odpowiedniego nurtu do potrzeb pacjenta. W każdym mieście znajduje się centrum terapeutyczne. Psychoterapia w Warszawie niczym nie będzie się różnić od spotkań odbywających się w mniejszej miejscowości.

Zalety psychoterapii

Główną korzyścią podjęcia psychoterapii jest głębsze poznanie samego siebie. Dostrzegamy przyczyny swoich zmartwień tam, gdzie w ogóle ich nie szukaliśmy. Z pomocą psychoterapeuty uczymy się radzić w stresujących sytuacjach. Dzięki temu, jeśli jakieś nowe pojawią się w przyszłości, będzie łatwiej się z nimi zmierzyć.

Istotną zaletą jest anonimowość. Psycholog zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy informacji na temat pacjenta, tematów poruszanych na sesjach. Pacjent czuje się bezpiecznie i nabiera zaufania do terapeuty.

Leczenie rozmową przynosi owocne skutki. Terapeuta jest przewodnikiem w świecie zabłąkanych myśli. Pomoże nam je uporządkować tak, abyśmy byli silniejsi, a w przyszłości lepiej radzili sobie z trudnymi sytuacjami.

Artykuł powstał we współpracy z https://gabinet-ego.pl // Gabinet Ego – Nina Turek – Psychoterapia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *