Odkrycie insuliny w latach dwudziestych poprzedniego stulecia dało początek badaniom nad mechanizmami metabolicznymi zachodzącymi w organizmie człowieka przy udziale tego hormonu. Poznanie budowy a następnie uzyskanie syntetycznej insuliny w laboratorium stało się rewolucją w zakresie leczenia cukrzycy.
Niejeden diabetyk jest wśród nas.
W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób – z czego tylko około dwóch milionów jest zdiagnozowanych i mniej lub bardziej systematycznie poddaje się terapii leczniczej. Lekarze szacują, że dodatkowo 2 -3 miliony rodaków ma stan chorobowy, który można określić jako przedcukrzycowy. Otyłość, brak aktywności fizycznej, błędy żywieniowe, obciążenie genetyczne to tylko niektóre czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę. O ile cukrzycy typu 1 uniknąć się nie da, o tyle na typ 2 większość chorych sobie „zapracowała” niewłaściwym stylem życia.
Diagnostyka cukrzycy jest wyjątkowo prosta – dla celów profilaktycznych może być nawet wykonywana w warunkach domowych. W celu ustalenia dawki leków lekarz zleca badania bardziej złożone – czasem ustalenie dawki leku wymaga wielodniowego pobytu w szpitalu i licznych pomiarów stężenia glukozy.
Glukoza we krwi gromadzi się, gdy insulina nie jest w stanie umieścić całości cukrów w głębi komórek. Zbyt mała ilość insuliny zwiększa więc stężenie glukozy we krwi.
Podanie insuliny w zastrzyku reguluje proces wchłaniania glukozy i jej nadmiar przestaje być problemem dla organizmu.
Automatyka w służbie diabetyków – pompa insulinowa.
Ciężkie stany cukrzycowe, szczególnie gdy poziom glukozy podlega wielokrotnym wahaniom i znacznym odchyleniom w ciągu doby, wspomagane są w leczeniu pompami insulinowymi. To zaawansowane technicznie zminiaturyzowane urządzanie, które chory ma podłączone na stałe i zawsze ma je przy sobie. Pompa monitoruje poziom glukozy we krwi, a gdy ulega on zwiększeniu aplikuje choremu odpowiednio dobraną dawkę insuliny.
Pompa insulinowa może aplikować nawet kilkaset dawek w ciągu doby. Podział dobowego zapotrzebowania na insulinę na wiele mikrodawek ma znaczenie dla diabetyków bardzo aktywnych fizycznie, np. sportowców. Pojemniki na insuline medtronic. Pompy są lekkie, niemal niezauważalne, ukryte pod ubraniem, nie krępują ruchów – dzięki nim można być w pełni aktywnym zawodowo i społecznie.
Warto również poznać pakiet startowy sensor freestyle libre, który jest innowacyjnym system do monitorowania glikemii. Wystarczy raz na 8 godzin przyłożyć czytnik do sensora, aby sprawdzić poziom cukru z całej doby.