Popuszczanie moczu w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

W okresie ciąży kobieta narażona jest w wyższym stopniu na dolegliwości układu moczowego. To nie tylko zwiększone ryzyko infekcji, lecz również wstydliwa przypadłość jak nietrzymanie moczu. Jak można poradzić sobie w przypadku popuszczania moczu w ciąży? Artykuł został napisany przy współpracy z  chlonne24.pl.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet w ciąży?

Nietrzymanie moczu, które również określane jest jako inkontynencja, objawia się przez popuszczanie moczu mimo woli. To problem, który bardzo często pojawia się również w ciąży.

Najczęściej nietrzymanie moczu w ciąży ma charakter wysiłkowy. Oznacza to, że pojawia się ono wtedy, gdy dochodzi do większego ciśnienia w brzuchu lub napięcia mięśni brzucha. Wobec tego zwykle do popuszczania moczu dochodzi w trakcie kaszlenia, kichania, śmiania się.

Do pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu w ciąży przyczyniają się osłabione mięśnie dna miednicy, które również określane są jako mięśnie Kegla. Również problem nasila się wraz ze wzrostem dziecka, gdy zaczyna naciskać ono na pęcherz moczowy.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu w trakcie ciąży?

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu w ciąży, przede wszystkim nie ograniczaj ilości wypijanych napojów. Nadal należy pić przynajmniej 2 litry płynów w ciągu dnia.

Warto też prowadzić niezawodne ćwiczenia Kegla. Polegają one na naprzemiennym napinaniu oraz rozluźnianiu mięśni dna miednicy, co prowadzi do ich wzmocnienia. Zestawy ćwiczeń można znaleźć w internecie lub można udać się do eksperta w tej dziedzinie – fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Podczas ciąży uważaj na infekcje układu moczowego, ponieważ również mogą one nasilać problem nietrzymania moczu. Pamiętaj o naturalnej bieliźnie, higienie, regularnie odwiedzaj toaletę.

Aby zapobiegać dyskomfortowi, warto również stosować wyroby chłonne jak wkładki urologiczne. Są one bardzo dyskretne i wygodne w noszeniu, a także neutralizują zapachy.

Chlonne24 to sklep medyczny, w którym można kupić pieluchomajtki na NFZ. Oferują szeroki asortyment produktów, w tym pieluchy jednorazowe, pieluchomajtki oraz chusteczki dla dzieci. Produkty są wykonane zgodnie z normami unijnymi i posiadają certyfikaty zgodne z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *