Jak wyposażyć małą łazienkę?

Dobre wyposażenie małego pomieszczenia nie jest łatwe. Łazienka powinna być praktyczna, wygodna i zawierać wszystkie potrzebne sprzęty, niezależnie od jej powierzchni. Jakie wyposażenie łazienki jest niezbędne? Z czego można zrezygnować?

Po pierwsze: umywalka

Umywalka nablatowa jak te z https://tanialazienka.com/umywalki-wpuszczane-w-blat.html w małej łazience sprawdzi się doskonale. Pozwoli na oszczędzenie cennego miejsca. Pod umywalką można umieścić szafkę, szuflad… albo nawet małą pralkę. Wszystko zależy od wysokości na jakiej chcemy zamontować umywalkę. Dostęp do niej powinien być swobodny. Nie powinna być zbyt nisko, by nie wymuszać nienaturalnej pozycji kręgosłupa. Umieszczona zbyt wysoko, będzie niepraktyczna. Do niewielkich pomieszczeń dobrze jest decydować się na sprzęty o niezbyt dużych rozmiarach, takie jak umywalka nablatowa 45 x 30 cm. Dzięki temu, starczy miejsca na wszystko, co musi być w nowoczesnej łazience. Umywalka powinna wystarczyć do swobodnego umycia rąk, więc nie musi być zbyt pojemna. Wybierając szafki pod umywalkę, warto decydować się na modele o błyszczących frontach, a nawet lustrzanych. Liczne odbicia światła sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Dobrze dobrane, błyszczące płytki, właściwie umieszczone oświetlenie oraz lustra mogą zdziałać cuda. Wprawdzie, nie zwiększy to rzeczywistej powierzchni łazienki, ale na pewno będzie wyglądała na większą.

Wanna lub prysznic?

W małej łazience, bardziej praktyczne jest zainstalowanie kabiny prysznicowej, niż tradycyjnej wanny. Zajmuje dużo mniej miejsca i można usytuować go w narożniku. Alternatywą są niewielkie wanny z zabudową lub prysznice z wysokim brodzikiem. Można nawet znaleźć modele, które umożliwiają wykąpanie w nich dziecka jak w tradycyjnej wannie. Niektóre brodziki, są tak wyprofilowane, że nawet dorosła osoba może w nich swobodnie usiąść. Nie jest to, wprawdzie to samo co kąpiel we wannie, ale może dać jej dobrą namiastkę.

Sedes

Muszla klozetowa to niezbędne wyposażenie każdej łazienki. Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez tego sprzętu. Stąd, jego wybór jest bardzo ważny i warto go przemyśleć. Biorąc pod uwagę oszczędność miejsca – lepsze są sedesy podwieszane. Dlaczego? Dlatego, że pod samą muszlą pozostaje miejsce, które można zagospodarować, wedle własnej woli. W najmniejszych łazienkach, jest to niezły sposób na większą oszczędność miejsca. Podobnie jest ze spłuczką. Jeżeli jest ona umieszczona wewnątrz ściany, to nie ma problemu ze zorganizowaniem przestrzeni wokół niej. Jest zabudowana i nie wymaga żadnego dodatkowego ukrycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *