W kontekście zakupu nieruchomości bardzo często przewijają się dwa terminy, a mianowicie: rynek pierwotny i rynek wtórny. Co się pod nimi kryje?
Rynek pierwotny nieruchomości
Pojęcie rynku pierwotnego w kontekście nieruchomości oznacza te, które są nowe i nieużywane. Pod tym terminem znajdują się głównie przedsięwzięcia deweloperskie. Wówczas transakcja zawierana jest pomiędzy deweloperem a klientem.
Na rynku pierwotnym znajdują się różnorodne mieszkania na sprzedaż. To zarówno te zlokalizowane w centrach, jak i na obrzeżach, kawalerki i większe mieszkania dla całych rodzin, a także luksusowe apartamenty.
Szeroka gama nieruchomości deweloperskich na sprzedaż oferowana jest często na tak zwanym etapie „dziury w ziemi”, dlatego na kupno mieszkania Katowice należy zaczekać zwykle od kilku miesięcy do ponad roku.
Mieszkania te dostępne są także w dwóch standardach wykończeniowych – deweloperskim oraz „pod klucz”. Lokale w stanie deweloperskim wymagają wykończenia przed przeprowadzką. Te w stanie „pod klucz” są wykańczane według życzenia klienta przez ekipę współpracującą z deweloperem.
Rynek wtórny nieruchomości
Z kolei mieszkania na rynku wtórnym to mieszkania używane, czyli z drugiej ręki. To zarówno starsze lokale w kamienicach, jak i nowsze „M” na niedawno wzniesionych osiedlach mieszkaniowych. Wybierając takie nieruchomości, trzeba często liczyć się z dodatkowymi kosztami ich remontu.
Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak kupić mieszkanie taniej, sprawdza rynek pierwotny. Jednak warto wskazać, że obecnie w wielu miastach ceny lokali nowych i używanych są dość podobne.
Zastanawiam się od dłuższego czasu nad wyborem odpowiedniego mieszkania i zastanawiamy się nad kupnem nowego albo wynajęciem z drugiej ręki.