Aromatyczna bazylia i oregano, wszechstronny koperek, pietruszka czy szczypiorek, ale również tymianek, lubczyk lub mięta – to tylko niektóre zioła, jakie mogą być uprawiane w domu. Jakie doniczki sprawdzą się wtedy najlepiej?
Jakie doniczki wybrać na zioła?
Zioła można wysiewać samodzielnie lub kupić je już jako gotowe. Niezależnie od wyboru, warto dopasować do nich odpowiednie doniczki. Będą nie tylko pomagały we wzroście tych praktycznych roślin, ale również mogą być stylowo wyglądającym elementem wystroju.
Dobra doniczka powinna być dopasowana do rośliny, która ma zostać w niej zasadzona. Zatem, jakie doniczki na zioła do kuchni oraz na balkonie będą najlepsze? Oto sprawdzone propozycje, które są praktyczne i piękne!
Doniczki na zioła do kuchni
Zioła najczęściej uprawiane są w kuchni – wtedy są zawsze pod ręką, by wykorzystać je podczas przyrządzania potraw, ale również są piękną dekoracją wnętrz.
Najlepsze doniczki na zioła w kuchni to doniczki pojedyncze, wykonane z ceramiki albo tworzyw sztucznych. Nie muszą być duże, ponieważ zioła nie dorastają do sporych rozmiarów. Świetnie będą prezentowały się także dwie lub trzy doniczki ustawione na wspólnej, długiej tacy. Takie doniczki znajdziesz pod adresem https://sklep.markowedonice.pl/doniczki_na_ziola_do_kuchni_na_parapet.html.
Wzory doniczek najlepiej dopasować do aranżacji kuchni. Do nowoczesnych wnętrz często wybierane są doniczki z tworzyw, na przykład w kolorze białym, szarym, beżowym. Do klasycznych aranżacji z kolei lepiej sprawdzają się modele z ceramiki, na przykład kamionki, terakoty.
Skrzynki balkonowe na zioła
Zioła mogą być również uprawiane na świeżym powietrzu. Najczęściej jest to balkon, gdzie mają naturalny dostęp do słońca, wody i dzięki temu mogą rosnąć jeszcze bujniej.
Do ich posadzenia mogą posłużyć standardowe skrzynki na kwiaty balkonowe oraz pojedyncze doniczki. Gdy na balkonie nie ma zbyt wiele miejsca, dobrym wyborem mogą być także wiszące doniczki na zioła, które są dzisiaj bardzo modne. Ciekawa propozycja to także doniczki na poręcz balkonu.
Aby zioła rosły zdrowo, warto pamiętać o ich regularnym podlewaniu oraz o zaopatrywaniu ich w dodatkowe składniki odżywcze, na przykład z użyciem ekologicznych nawozów. Samodzielna uprawa ziół nie jest trudna – to prosty i ekologiczny sposób, by mieć stały dostęp do świeżych dodatków do potraw i napojów!