Projekty domów z senioratką coraz popularniejsze. Jak wyglądają?

Rodziny wielopokoleniowe coraz rzadziej zamieszkują wspólnie w jednym domu. To głównie kwestia dyskomfortu wynikającego z braku prywatności i niezależności. Jest jednak rozwiązanie: projekty domów z senioratką. Co warto o nich wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania udzili nam Pan Sebastian z STUDIO SERGIEL.

Senioratka – co to jest?

Pod pojęciem jak senioratka znajduje się osobna, wydzielona w domu przestrzeń, która może stać się niezależnym mieszkaniem. Dom z senioratką może zatem służyć jako dom dwupokoleniowy. Architekt projektuje wtedy budynek tak, aby zawierał dodatkowe pomieszczania jak salon z aneksem kuchennym, łazienka i sypialnia. Senioratka może mieć też osobne wejście.

Jakie zalety ma projekt domu z senioratką? To głównie bliskość rodziny oraz niższe koszty związane z utrzymaniem, ponieważ można podzielić je wtedy na większą liczbę osób.

Kiedy warto wybrać projekt domu z senioratką?

Chociaż senioratka swoją nazwę wzięła od seniorów, tak naprawdę może zamieszkać w niej każdy członek rodziny lub inna osoba.

Projekt domu jednorodzinnego z senioratką to wybór dla każdego inwestora, który zakłada, że w przyszłości w jego domu może zamieszkać rodzic, dziadek lub chciałby zapewnić większą niezależność swoim dorastającym dzieciom.

Projekt domu z senioratką – gdzie kupić?

Inwestorzy chcący zakupić projekt domu z senioratką mają do dyspozycji gotowe plany lub mogą odwiedzić biuro architektoniczne i zamówić dla siebie projekt indywidualny.

Gotowy projekt domu z senioratką to tańsza opcja. Do wyboru jest wiele planów w tradycyjnym i nowoczesnym stylu: parterowych, z użytkowym poddaszem, piętrowych. Druga opcja, czyli projekt przygotowany przez architekta jest związany już z wyższym kosztem, ale może być on ściśle dostosowany do potrzeb inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *