Przewodnik po wymianie instalacji wodnej w łazience

To świetna sprawa dla kogoś, kto jest samoukiem i w ogóle nie miał nigdy styczności z instalacjami wodnymi. Takie instrukcje dostępne są między innymi w Internecie. To o czym powinniśmy wiedzieć zanim w ogóle przystąpimy do tego typu prac – musimy mierzyć siły na zamiary. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w ogóle podołamy takim pracom – odpuśćmy. Jeżeli natomiast nie ma innego wyjścia – rozplanujmy to chociaż dobrze, żeby podczas prac nie okazało się, że o czymś zapomnieliśmy. Kolejna ważna sprawa to to, że może być i tak, że będziemy musieli zupełnie poprzestawiać urządzenia sanitarne w naszej łazience. Wtedy poziom trudności znacznie wzrasta. Ponadto dobrze jest mieć przy pracy kompana, który pomoże nam w przypadku trudności, jakie bez wątpienia spotkamy. Najczęściej występujący system rozprowadzania instalacji w podłodze jest to system trójnikowy. Dzięki temu, że rury wodne nie mają dużej średnicy, mieszczą się w warstwach podłogi bez żadnego większego problemu. Gdy chcemy zrobić instalację zarówno z zimnej, jak i z ciepłej wody, powinniśmy wybrać rury jedynie z tworzywa sztucznego. Jest to spowodowane tym, iż rury z polipropylenu nie są odporne na wysoką temperaturę, one zwyczajnie się wydłużają i zmuszają nas do dodatkowych napraw. Połączenia rur tworzy się poprzez ich zgrzewanie, a jeżeli nie zrobimy tego odpowiednio i niedbale, narazimy się na kolejne usterki w postaci przeciekających rur.

Przed przystąpieniem do wymiany instalacji wodnej musimy się również zaopatrzyć w potrzebne nam narzędzia oraz umiejętności. Wszystko jednak zależy od tego czy będziemy wymieniać instalację z rur stalowych, czy może z tworzywa. Jednakże wszystkie rury muszą być stworzone przez tego samego producenta, aby do siebie pasowały (były jednolite). Wszelkie rury i kształtki muszą mieć także znak CE, jak i atest od Państwowego Zakładu Higieny, inaczej nie będą one dopuszczone do kontaktu z wodą pitną. Gdy chcemy wymienić jedynie jakiś fragment instalacji wodno kanalizacyjnej, powinniśmy na pewno wszelkie sztywne rury z tworzywa albo z miedzy ułożyć w bruzdach w miejscu, z którego uprzednio usunęliśmy stare rury. Jeżeli nasza instalacja idzie poziomo, to rura z ciepłą wodą musi być niżej niż rura z zimną wodą. Obie rury natomiast umieśćmy niżej niż instalacja elektryczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie ułatwimy sobie prawidłowe podłączenie baterii w łazience.

Nie zawsze jest potrzeba wkuwania się w ściany w naszej łazience, aby poprawić instalację wodną. Czasami możemy taką instalację zwyczajnie zakryć płytą gipsowo – kartonową. Niestety musimy się w takim wypadku liczyć z tym, że znacznie zmniejszy nam się z tego powodu przestrzeń w naszej łazience. Gdy planujemy zupełnie nowe podłączenie albo zupełnie nowe rozmieszczenie danego urządzenia sanitarnego, powinniśmy skupić się nad ich poprawnym podłączeniem do pionu kanalizacyjnego. W innym wypadku ścieki nie będą mogły być poprawnie poprowadzone (musi być zachowany spadek przynajmniej 2%). Tania łazienka na stronie www.tanialazienka.pl oferuje nam narzędzia niezbędne do przerabiania kanalizacji wodnej. Warto jest się rozejrzeć za najkorzystniejszymi rozwiązaniami.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *