Przewodnik po wymianie instalacji wodnej w łazience

To świetna sprawa dla kogoś, kto jest samoukiem i w ogóle nie miał nigdy styczności z instalacjami wodnymi. Takie instrukcje dostępne są między innymi w Internecie. To o czym powinniśmy wiedzieć zanim w ogóle przystąpimy do tego typu prac – musimy mierzyć siły na zamiary. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w ogóle podołamy takim pracom – odpuśćmy. Jeżeli natomiast nie ma innego wyjścia – rozplanujmy to chociaż dobrze, żeby podczas prac nie okazało się, że o czymś zapomnieliśmy. Kolejna ważna sprawa to to, że może być i tak, że będziemy musieli zupełnie poprzestawiać urządzenia sanitarne w naszej łazience. Wtedy poziom trudności znacznie wzrasta. Ponadto dobrze jest mieć przy pracy kompana, który pomoże nam w przypadku trudności, jakie bez wątpienia spotkamy. Najczęściej występujący system rozprowadzania instalacji w podłodze jest to system trójnikowy. Dzięki temu, że rury wodne nie mają dużej średnicy, mieszczą się w warstwach podłogi bez żadnego większego problemu. Gdy chcemy zrobić instalację zarówno z zimnej, jak i z ciepłej wody, powinniśmy wybrać rury jedynie z tworzywa sztucznego. Jest to spowodowane tym, iż rury z polipropylenu nie są odporne na wysoką temperaturę, one zwyczajnie się wydłużają i zmuszają nas do dodatkowych napraw. Połączenia rur tworzy się poprzez ich zgrzewanie, a jeżeli nie zrobimy tego odpowiednio i niedbale, narazimy się na kolejne usterki w postaci przeciekających rur.

Przed przystąpieniem do wymiany instalacji wodnej musimy się również zaopatrzyć w potrzebne nam narzędzia oraz umiejętności. Wszystko jednak zależy od tego czy będziemy wymieniać instalację z rur stalowych, czy może z tworzywa. Jednakże wszystkie rury muszą być stworzone przez tego samego producenta, aby do siebie pasowały (były jednolite). Wszelkie rury i kształtki muszą mieć także znak CE, jak i atest od Państwowego Zakładu Higieny, inaczej nie będą one dopuszczone do kontaktu z wodą pitną. Gdy chcemy wymienić jedynie jakiś fragment instalacji wodno kanalizacyjnej, powinniśmy na pewno wszelkie sztywne rury z tworzywa albo z miedzy ułożyć w bruzdach w miejscu, z którego uprzednio usunęliśmy stare rury. Jeżeli nasza instalacja idzie poziomo, to rura z ciepłą wodą musi być niżej niż rura z zimną wodą. Obie rury natomiast umieśćmy niżej niż instalacja elektryczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie ułatwimy sobie prawidłowe podłączenie baterii w łazience.

Nie zawsze jest potrzeba wkuwania się w ściany w naszej łazience, aby poprawić instalację wodną. Czasami możemy taką instalację zwyczajnie zakryć płytą gipsowo – kartonową. Niestety musimy się w takim wypadku liczyć z tym, że znacznie zmniejszy nam się z tego powodu przestrzeń w naszej łazience. Gdy planujemy zupełnie nowe podłączenie albo zupełnie nowe rozmieszczenie danego urządzenia sanitarnego, powinniśmy skupić się nad ich poprawnym podłączeniem do pionu kanalizacyjnego. W innym wypadku ścieki nie będą mogły być poprawnie poprowadzone (musi być zachowany spadek przynajmniej 2%). Tania łazienka na stronie www.tanialazienka.pl oferuje nam narzędzia niezbędne do przerabiania kanalizacji wodnej. Warto jest się rozejrzeć za najkorzystniejszymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *