Na co zwracać uwagę kupując na wyprzedażach

Na ten dzień wiele osób wyczekuje z utęsknieniem. Jest to bowiem doskonała okazja do tego, aby dać się ponieść zakupowemu szaleństwu bez wydawania kroci. Mowa oczywiście o Black Friday – dniu wyprzedaży i atrakcyjnych okazji cenowych. Aby jednak nasze zakupy nie poprowadziły nas na finansowe manowce, warto pamiętać o kilku zasadach korzystania z wyprzedaży.

Black Friday czyli szał zakupów

Na początek warto wspomnieć kilka słów na temat genezy Black Friday, w polskim tłumaczeniu- Czarnego Piątku.Ta komercyjna tradycja tego dnia ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych, gdzie mianem Black Friday nazywa się początek bożonarodzeniowych wyprzedaży, następujący zaraz po Dniu Dziękczynienia.Wszystkie sieci handlowe oferują wtedy swoim klientom produkty w atrakcyjnych cenach, zwiększając tym samym wolumen sprzedaży przed świętami i wyprzedając stany magazynowe. Black Friday szybko spopularyzował się również w innych krajach, w tym także w Polsce, a od kilku lat całkowicie zdominował zakupy online.

Produkty popularne na wyprzedażach

Wyprzedaże Black Friday głównie obejmują asortyment odzieżowy i obuwniczy, jednak obecnie praktycznie każdą rzecz możemy znaleźć na wyprzedażach. Czarny Piątek jest więc popularny również w sklepach oferujących sprzęt RTV i AGD, kosmetyki, produkty apteczne, elementy dekoracji wnętrz i wiele innych. Co więcej, wyprzedaże z okazji Black Friday dostępne są również w przypadku wielu usług, na przykład biur podróży, firm księgowych, drukarni czy placówek edukacyjnych.

Zrób listę zakupów

Wyprzedaże to dla wielu osób ogromna pokusa, której trudno się oprzeć. Obniżki cenowe sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na impulsywne zakupy, które często mogą być zupełnie nieprzemyślane i niepotrzebne. W następstwie tego okazuje się, że kupiliśmy dużo rzeczy, które zwyczajnie nigdy nam się nie przydadzą i ostatecznie wylądują na dnie szafy. Jak uniknąć takiej sytuacji? Można to zrobić w prosty sposób, przygotowując sobie listę zakupów i ściśle się jej trzymać podczas wyprzedaży. Jeśli będziemy kupować tylko to, co sobie zaplanowaliśmy, z pewnością będziemy w 100% zadowoleni i unikniemy po czasie refleksji, że wyrzuciliśmy część pieniędzy w błoto.

Sprawdzaj ceny przed wyprzedażami

Kolejną, bardzo ważną zasadą, o której należy pamiętać w kontekście wyprzedaży Black Friday, jest monitorowanie cen produktów. Mając więc listę rzeczy do kupienia, warto sprawdzić ich ceny na kilka tygodni przed Black Friday – buty, ubrania czy elektronikę dobrze monitorować, a następnie, w dniu wyprzedaży, porównać, czy sprzedawcy faktycznie dali na nie rabat. Często bowiem okazuje się, że ceny promocyjne na wyprzedażach to tylko chwyt marketingowy mający na celu przyciągnięcie klienta, a w rzeczywistości produkt ten cały czas ma taką samą cenę. Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy celowo też zawyżają cenę na kilka tygodni przed wyprzedażami, aby później ją obniżyć, wywołując sztucznie efekt promocji.Trzymając więc rękę na pulsie, będziemy dokładnie wiedzieć, którzy sprzedawcy stosują takie praktyki i gdzie faktycznie warto kupić produkty z realnym rabatem.

Pamiętając o tych kilku wskazówkach możemy ruszać na wyprzedaże Black Friday i cieszyć się naszymi zakupowymi zdobyczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *