Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 i 2. Zobacz, na co uważać!

Cukrzyca, zwłaszcza ta typu 2, może rozwijać się niepostrzeżenie latami. W jaki sposób rozpoznać cukrzycę? O tej dolegliwości świadczy wiele objawów, często mylnie interpretowanych. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę!

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest grupą chorób, które mogą mieć różne przyczyny. Zwykle diagnozuje się cukrzycę typu 2, na którą narażone są osoby z nadwagą, otyłością, prowadzące niezdrowy styl życia. Cukrzyca typu 1 jest z kolei chorobą autoimmunologiczną, która jest efektem uszkodzenia komórek trzustki.

Zarówno w cukrzycy typu 1, jak i 2 dochodzi do hiperglikemii, inaczej wysokiego poziomu cukru we krwi.

W przebiegu choroby jak cukrzyca typu 1 objawy zwykle następują nagle. Z kolei cukrzyca typu 2 rozwija się niepostrzeżenie i przez długi czas, co powoduje, że jej diagnostyka jest trudniejsza.

Charakterystyczną cechą jest też częstsze występowanie cukrzycy typu 1 u osób młodszych, natomiast typu 2 u dorosłych.  Przedstawiono też objawy cukrzycy.

Jakie objawy wywołuje cukrzyca?

W cukrzycy dochodzi do objawów, które często nie są wiązane z tą dolegliwością, natomiast zrzucane są na karb przemęczenia, niedosypiania, stresu.

W cukrzycy pojawiają się objawy jak:
– zmęczenie
– brak energii
– senność
– częste pragnienie
– częste oddawanie moczu
– wilczy głód
– chudnięcie
– infekcje skórne
– długie gojenie się ran
– nawracające infekcje intymne
– zapach acetonu z ust
– zajady w kącikach ust

Na ogół w schorzeniu jak cukrzyca typu 2 objawy są mniej nasilone, na przykład pragnienie nie jest tak wzmożone. Cukrzyca typu 1 postępuje szybciej i jej symptomy mogą być również niebezpieczne dla zdrowia.

Diagnostyka cukrzycy – jak ją wykryć?

Przy wystąpieniu objawów cukrzycy zaleca się wykonanie pomiaru poziomu cukru we krwi na czczo.

Wynik od 60 do 100 mg/dl jest prawidłowy, a powyżej 125 mg/dl może wskazywać na cukrzycę.

Stosuje się też inne badania, w tym hemoglobiny glikowanej, testy obciążenia glukozą, badania przeciwciał w diagnostyce cukrzycy typu 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *